Soykırım (soykırımı): Siyasal ya da dinsel ereklerle, ırk ya da dince ayrı bir insan topluluğunu ortadan kaldırmayı amaçlayan öldürüm. (Çağdaş Yayınları, Ali PÜSKÜLLÜOĞLU, Öztürkçe Sözlük Genişletilmiş 8.baskı).
Türkiye Cumhuriyeti Halkı’na bugün batılı emperyalistlerin, Osmanlı İmparatorluğu’nun da bulunduğu 1.Dünya Savaşı’nda güya Ermeni Halkı’na uyguladığı eylem. Avrupa’nın ve ABD’nin onlarca yıl bekledikten sonra, birden bire nedense akıllarına gelir. Daha önceleri akılları neredeydi? Sanki Amerika ve Avrupa Halkları çok masum... Amerika; Mayalar, Aztekler ve İnkalar’ın kanları üzerine kurulmamış. Avrupa, Haçlı Seferleri’ne katılmamış?.. Engizisyon (din mahkemeleri), Avrupa’da doğmamış. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkış yeri neresidir?
Ermeni Soykırımı neden siyasallaştırılmak istenmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşmayı başaramayanlar, Türkiye’yi mi paylaşmak istiyorlar? Türkiye tektir. Ben Türkiye’yim. Atatürk, kalbimde ve beynimdedir. Beni yenemezler. Saldırganlığı bilmem ama savunmasını çok iyi bilirim.
Çarlık Rusya’sı bu savaşta yok muydu? Çarlık Hükümeti elini kolunu mu bağladı? Osmanlı İmparatorluğu ile savaşmıyor muydu? Bu savaşta propaganda olarak, Osmanlı Ermenilerini bir savaş malzemesi olarak kullanmadılar mı? Rus Çarının Ermenilerin kurtulmaları, bir devlet kurmalarındaki çıkarı neydi? Çar Hazretleri, ‘’siz Sayın Osmanlı Ermenileri; biz, Osmanlı Ordusu ile savaşırken sakin bir şekilde bizim, sizi, Osmanlılardan kurtarıp, bu topraklarda bir büyük Armenia Ülkesi kurup, armağan edeceğim’’ mi demiştir?
Ve bizim de içimizdeki Ermeni kardeşlerimiz sessiz mi durdular?
Atatürk (o zamanki adı: Mustafa KEMAL), tüm dünyaya seslenerek; bağımsız ülkelerden, Ermeni soykırımıyla ilgili iddiaların araştırılması için komisyonlar davet etmedi mi? Avrupa ve ABD o zamanlar neredeydi? Ermeni soykırımı Amerika’yı ve Avrupa’yı ne ilgilendirir? Tam da Mustafa KEMAL’İN görev zamanında hemde...
Vatanımızı savunurken, düşmana destek olanlara ne yapmamız gerektiğini Avrupa veya Amerika’dan mı sormamız gerekiyordu? Kendileri bizim yerimizde olsalardı, bize mi soracaklardı? Galiba, Amerika ve Avrupa’nın insanlarınca vatanını savunmak suç; vatanını satmak, ihanet etmek kutsal olsa gerek ki, bugün bizi suçluyorlar.
Bu olaylardan Avrupa’nın ve ABD’nin suçları yokmuş gibi, Osmanlı İmparatorluğu suçlanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıldığından haberleri yok mu? Olmayan bir Osmanlı İmparatorluğu’ndan nasıl hesap soracaklar? Şu an hukuken Türkiye Cumhuriyeti var. Bu Cumhuriyet, her ne kadar Osmanlı’nın kalıtları üzerine kurulmuşsa da; olaylarda hiçbir suçu yoktur. Türkiye Cumhuriyeti zamanında hiçbir soykırım olmamıştır. Lideri; ‘’yurtta barış, dünyada barış’’ sloganı ile bir dünya barışını, bir dünya lideri olarak, tüm dünyaya bağırmıştır. Avrupa, ABD ve dünyanın kulağı sağır mıydı?
Varsayalım ki; Osmanlı İmparatorluğu zamanında atalarımız soykırım yapmıştır. Bu, atalarımızın suçudur. Ben, barış içinde yaşıyorum ve felsefem de budur. Şimdi, benim farklı kimlikli babamın suçunun cezasını insan haklarının kaynağıyım diyen ülkelere soruyorum: ‘’Benim, kişisel olarak suçum ne? Hangi hukukta, birisinin suçu yüzünden bir başkasına ceza vermek vardır? Şu an ki yasalarında böyle bir ceza var mı? Eğer böyle bir ceza varsa; kendilerinin de en az benim kadar suçlu olduklarını hatırlatırım.
Tam yazıyı bitireceğim; İsrail, Filistin ve Irak aklıma geldi. Irak halkı, Amerikan Özgürlüğü ile güller gibi yönetiliyor. Amerika da insan hakları ve özgürlük o kadar çoktu ki. Bu özgürlükten birazını değil de, fazlasını Irak’a, ‘bu özgürlük bizden ırak olsun, yerine petrol gelsin’ diye vermiştir. İyi ki, böyle özgürlüğü bedava dağıtan başka bir ülke yok. İdam cezası… Acaba Amerika’yı da birileri özgürleştirir mi?

BİR DELİNİN DÜŞÜNCELERİ adlı eserden alınmıştır